Ki kevesebb, ki több utazással, de november második hétvégéjén országszerte sok diáknak egy volt a célja: sikeresen megérkezni Gyergyószentmiklósra, ami otthont adott a XXV. OKH-nak.
A résztvevők kellemesen szétszórt időközönként érkeztek meg a helyszínként szolgáló hargitai kisvároshoz, így volt olyan, akinek már reggel héttől lehetősége adódott felfedezni a helyet, de ugyanakkor került olyan is, aki éppcsak regisztrációra toppant be (vagy utána, köszönhetően a lehetetlen időben közlekedő vonatjainknak). A regisztráció után következett a megnyitó, majd egy finom vacsora. A résztvevők teli pocakokkal pakoltak be a bentlakásba, majd miután sikeresen kapott magának mindenki egy ágyat, elkezdődött a programpont, ami egymás megismerésére szolgált. Néhány ismerkedős játék került sorra, amelyekkel el is repült az idő, és éjfélhez közelítve fújták a takarodót.
A szombat egy reggelivel kezdődött, majd azt követően a résztvevők ismét használatba vették az udvart, ez alkalommal néhány pezsdítő játékkal. Az udvart betöltötte a résztvevők lelkes “tíz-kilenc-nyolc-…” kiabálása, majd nevetése, ha a ninjázás közbe valakinek egy érdekes pozícióban sikerült megállnia. A kinti fagyoskodás után következett Dr. Teona Lavrelashvilinek az interaktív előadása, amelynek címe “Building Europe’s Future: Challenges of the EU In a New Geopolitical World and the Role of Youth”. Ezen az előadáson beszélt az Európai Unió alapvető kezdeményezéséről, céljairól, majd hagyott teret a résztvevőknek a kérdéseik feltevésére. A következő programpont ugyancsak egy képzés volt, “Nem minden arany, ami fénylik”, Kovács Pétertől, aki tizenként pontba foglalta össze, hogy milyen is egy jó, sikeres vezető. Az előadás után, miután már a résztvevők megtudták, hogy hány kontaktja van a telefonjában, és ki is a leghíresebb ember a kontaktjai között, az ebéd következett. A jó hangulatú szünet után következett egy újabb előadás Demkó Attilától, “Globális trendek és az Európai Unió elkövetkezendő 25 éve” címmel. A három előadás végére bátran el lehet mondani, hogy sok érdekes dolgot hallhattunk az aktuálpolitikai helyzetről különböző perspektívákból nézve.
Késő délutánra érve egy újabb csapatépítő feladat került kiosztásra: egy szituációból, két mondatból, illetve egy zenéből kellett egy minél kreatívabb kisvideót alkotniuk a résztvevőknek öt-hatfős csapatokra osztva. Sok nevetés és őrült ötlet került terítékre azalatt az egy óra alatt, amit kaptak a csapatok az alkotásra. A keret lejárta után újból találkoztak a résztvevők a díszteremnél, ahol egy kvíz volt előkészítve számukra. Ezen a vetélkedőn a háromfős csapatok több oldalról is megmérettethették tudásukat, amibe beletartozott az alapműveltségük, de Gyergyószentmiklóssal, illetve a MAKOSZ-szal kapcsolatban is voltak megválaszolandó kérdések. A legtöbb pontot összeszerző csapat pedig fejenként egy-egy e-Bookkal lett gazdagabb.
A vacsora után, ami a kvízt követte, pedig elérkezett az esemény a végéhez. Minden jó, ha a vége jó, tartja a mondás, és Erdei Márton, az esemény főszervezője hivatalosan lezárta a rendezvényt. Szabadprogram következett, viszont volt olyan is, akinek az éjszaka közepén indult haza a vonatja.
Másnap reggel a résztvevők távozása is hasonló volt az érkezésükhöz: teljesen válogatott időpontokban, szétszórtan, reggel héttől kezdődően délután egyig tartó időintervallumban hagyták el Gyergyót.
Köszönjük szépen ezt a hétvégét és az egyedi élményeket a főszervezőnek, a MAKOSZ elnökségének, a képzőknek, az SDT-s (Salamon Ernő Gimnázium Diáktanácsa) házigazdáknak, illetve nem utolsó sorban Nektek, MAKOSZ-os társainknak is, hogy eljöttetek!🧡
Lőrincz Andrea